#2016-11-08 07:01:08 

izabellasz

Użytkownik

Witajcie. Jestem mężatką od dwudziestu lat. Z mężem mamy dwójkę dzieci (16 i 14 lat)... Niestety od kilku lat nie układa nam się, wieczne kłótnie, zupełnie inne charaktery, oboje doszliśmy do wniosku, że chcemy się rozstać. Nie chciałabym się rozwodzić, separacja wydaje mi się być lepszym rozwiązaniem. Czy ktoś z Was ma orzeczoną separację? Czy to reguluję opiekę nad dziećmi? Jak to wygląda? Będę wdzięczna za Wasze odpowiedzi.
#2016-11-08 08:19:32 

anastasia

Użytkownik

Witam. Ja jestem w sytuacji, gdzie mam wlasnie orzeczoną separację. Dwa lata temu złożyłam pozew do sądu separcję z winy męża. U Ciebie to troszkę inaczej, bo z tego, co piszesz, to oboje z mężem zdecydowaliście o rozstaniu, u mnie ewidentnie zawinił mąż – liczne zdrady itp. Ja dostałam z sądu pismo, musiałam podać świadków, którzy udowodnili, że mąż miał kochankę i to jego wina,, Wina została udowodniona bez problemu, w sumie to wyszło tak, że na końcu sam się do wszystkiego przyznał. Został obciążony kosztami, przyznano alimenty dzieciom oraz mnie (gdyż rozstanie obniżyło mój poziom życia – nie z mojej winy). Poza tym rozprawa sądowa trwała krótko – do pół godziny. Krótkie pytania ia odpowiedzi, suche fakty... żadnych kłótni na Sali sądowej, żadnych łeż, rozpaczy. Do przeżycia :) Pozdrawiam Cię i powodzenia!!
#2016-11-08 09:01:56 

izabellasz

Użytkownik

Dziękuję!!! A sprawa złożenia pozwu o separację... jak to wygląda?
#2016-11-08 09:17:25 

Grzmot

Użytkownik

Dzień dobry.Separacja to stosunkowo nowa rzecz w polskim prawie, stanowi alternatywę dla rozwodu. Separacja jednak nie oznacza rozwiązania instytucji małżeństwa. Separacja jest orzekana na podstawie pozwu, który należy poprawnie sporządzić – tutaj może się przydać pomoc dobrego adwokata. W Twoim przypadku – jeżeli separacja jest wspólną decyzją małżonków – pozew może być jednym wnioskiem obu małżonków. Pozew ten powinien być wniesiony do sądu okręgowego. Osoby występujące o separacę muszą być małżonkami, co jest oczywiste. W dokumencie tym musi zostać zawarte uzasadnienie, czyli dosyć precyzyjnie opisane wszystko to, co zadecydowało o rozpadzie pożycia małżeńskiego. Innymi słowy jest to zebranie wszystkich dowodów na tę okoliczność. Oczywiście może zdarzyć się tak, że sąd postanowi, że nie orzeka separacji. Zdarza się to wtedy, gdy nie byłoby to zgodne z zasadami współżycia społecznego lub gdy przez separację mogłoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci. Pozew należy podpisać własnoręcznie. Tak naprawdę to proces o rozwód i proces o separację wygląda identycznie. W obu przypadkach należy udownodnić rozkład pożycia małżeńskiego. Jedyna różnica to taka, że przy rozwodzie jest to rozkład nieodwracalny. Będąc w separacji nie można również zawrzeć nowego związku małżeńskiego oczywiście
#2016-11-08 10:46:08 

Lisiczka

Użytkownik

A nikt jeszcze nie wspomniał o sprawach majątkowych – a to też może Cię zainteresować. Cały majątek, którego dorobiliście się w trakcie małżeństwa jest wartością wspólną – jeśli nie została spisana intercyza lub rozdzielność majątkowa. Zaliczają się do tego również wszystkie urządzenia użytku domowego, bez znaczenia czy były nabyte z majątku wspólnego czy osobistego.
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015